OFICJALNY DYSTRYBUTOR

POMAGAMY!!!

PODARUJ 1% PODATKU    NATALIA WRONA     JAKUB BOSAK 
 

 

 

 

 
Dlaczego niemowlęta poddaje sie rehabilitacji?
Usprawniamy niemowlę wtedy, gdy zaobserwujemy, że jego rozwój nie przebiega w odpowiednim tempie.  wydaje nam sie ze powinno chwytać za stopy, obracać się na brzuszek lub siadać, a jeszcze nie potrafi samodzielnie tego wykonac. Niepokoimy się tym faktem i zaczynamy szukać pomocy lekarskiej. Odwiedzamy pediatrę, potem neurologa dziecięcego. 
 
Jeżeli niedociągnięcia naszego maluszka są niewielkie, możemy usłyszeć pocieszenie, że niemowlę ma indywidualny rytm rozwojowy i że w odpowiednim czasie samo, bez pomocy osiągnie wszystkie umiejętności. 
Jeśli jednak lekarz zauważy poważniejsze trudnosci rozwojowe, wtedy zaleca rehabilitację ruchową. Najbardziej boimy się okołoporodowych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. W takich przypadkach stwierdza się zaburzenia napięcia mięśniowego i odruchów. Niemowlę układa się asymetrycznie, pręzy sie, odgina, jest niespokojne lub za mało sypia. Wtedy potrzebna jest fachowa pomoc . Trzeba działać szybko. Im później rozpoczniemy rehabilitację tym bardziej zostają utrwalone nieprawidłowe zachowania naszego dziecka i tym trudniej uzyskać poprawę mimo starań rodziców i terapeuty.
 
W ostatnim dziesięcioleciu zrobiono w Polsce bardzo wiele, aby poznać objawy uszkodzenia układu nerwowego najmłodszych i wcześnie je rozpoznawać. Wyszkolono wielu terapeutów, którzy pracują głównie dwiema najbardziej znanymi metodami neurorozwojowej rehabilitacji niemowląt. Metodą Bobathów i metodą Vojty. Ta pierwsza daje znakomite rezultaty i jest bardziej przyjazna i lepiej tolerowana przez dzieci. I Ważne jest, aby jak najwcześniej umieć rozpoznać niedociągnięcia i trudności niemowlęcia aby zapobiec utrwalaniu się nieprawidłowych wzorców ruchu. U niemowląt ruch decyduje o poznaniu świata. Mówimy o rozwoju psychoruchowym, bo każda nowa umiejętność ciała pozwala poznać przedmioty, które można chwycić i włożyć do buzi, dotykać, sprawdzając ich twardość, smak, gładkość powierzchni.  Sprawne i silne ręce pozwalają chwycić się szczebelków łóżka i unieść na kolana, potem coraz wyżej do pionu. . Poprzez zbieranie własnych doświadczeń dziecko coraz lepiej rozumie otaczający je świat. Niemowlęta, które z opóźnieniem uczą się obrotu na brzuszek, raczkowania czy manipulowania rączkami, także w sferze poznawczej opóźniają swój rozwój.
 
Dlatego warto obserwować niemowlę od pierwszych dni jego obecności wśród nas. Warto też zaplanować kontrolę neurologiczną na przełomie pierwszego i drugiego kwartału życia dziecka. Wtedy można już zauważyć nieprawidłowości i szybko je skorygować. Dzieciom, które urodziły się z powikłanej ciąży, przedwcześnie, z niską masą urodzeniową, uzyskały niską punktację Apgar lub przeszły burzliwy okres noworodkowy z infekcją, ciężką żółtaczką czy innymi powikłaniami zalecamy kontrolę u neurologa już między czwartym a szóstym tygodniem.
 
 
 

        PROMOCJE!!!

 

 

       ZAMÓW JUŻ TERAZ 
        
       BON UPOMINKOWY